AdaMerOs-Butterflies of Turkey
The Butterflies Monitoring & Photography Society of Turkey
The Butterflies Monitoring & Photography Society in Turkey
Users' Articles
Observation Reports
Species Identification
AdaMerOs Forum
popular species    
popular users    
popular photos    
popular provinces    
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Password
Password Reminder  |  Remember Me
  
TR | EN
 Homepage
 Photo Gallery
 Konukçu
 Habitat
 Forum
 Identification
 Observation
 Users' Articles
 Photo Search
 Species of Butterflies
 Provincial Biodiversity
 News & Announcements
 Kelebek Ansiklopedisi
 Kelebek Anatomisi
 Kelebek Fotoğrafçılığı
 Kelebek Gözlemciliği
 Kültür ve Sanat
 AdaMerOs Hakkında
 Society Members
 New Members
 Related Links
 Communication
 
 AdaMerOs Herptile Turkey
 
ZIPZIPLAR (HESPERIIDAE) HESPERIIDAE MAVİLER, İNCEÇİZGİLİLER VE BAKIRLAR / ZARİF KANATLILAR (LYCAENIDAE) LYCAENIDAE FIRÇA AYAKLILAR, ALACA KELEBEKLER (NYMPHALIDAE) NYMPHALIDAE KIRLANGIÇKUYRUKLAR VE APOLLOLAR (PAPILIONIDAE) PAPILIONIDAE BEYAZLAR, SARILAR VE SÜLFÜRLER (PIERIDAE) PIERIDAE MADENİ LEKELİLER (RIODINIDAE) RIODINIDAE
        Kelebek Ansiklopedisi
Kelebekler yönünü nasıl bulur?

 

Yeni bir çalışmada sonbaharda Kuzey Amerika’nın doğusundan Meksika’ya göçen kral kelebeklerin beyinlerindeki dahili güneş pusulası ve güneş ışığını kullanarak yön buldukları ortaya konuldu.

Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Steven Reppert, “Genelde bu yön bulma mekanizmasının güneş ışığındaki işaretlerin gözler tarafından algılanarak beyinde bulunan dahili bir güneş pusulasına aktarılmasıyla çalıştığını belirtmektedir. Her bir gözden gelen bilgiler kelebek beynindeki pusula sisteminde  birleştirilmekte ve güneşin hareketi oluşan telafi zamanı da saptanmakta; böylece uçuş yönü devamlı olarak güneye uçmak için düzeltilmektedir” diyor.  Doğrusal polarize güneş ışığının deseni güneş etrafındaki elektrik alan vektörlerinin (e-vektörler) iç içe halkaları olarak düzenlenmekte ve bunlar güneşin konumunu hava bulutlarla kapansa bile gösterebilmektedir. Buna karşın polarize ışık desenlerinin simetrik doğası nedeniyle güneşin yatay konumuyla birleştirilecek desenler alınamazsa bu durum yönsel belirsizliğe de yol açabilmektedir.

Dr. Stanley Heinze ise kral kelebeklerinin beynindeki güneş pusulası ağını çöl çekirgesinin iyi bilinen mekanizması ile karşılaştığında çok benzer olduklarını belirterek polarize ışığın spesifik e-vektör açılarına göre ayarlanan güneş pusulasındaki bireysel nöronların varlığı ile polarize olmayan ışık ile yaptığı deneyde azimut-ayarı tepkilerini göstermiştir (azimut: bulunan konum ile güney kutbu arasındaki açı)   

 

 

Copyright © 2012 AdaMerOs - Butterflies of Turkey, All rights reserved.
The legal responsibility and ownership of the photos published at this site is managed by their contributors.
Without getting a written permission for using the materials, texts and/or photos published at this site is prohibited under Act# 5846 of Republic of Turkey.