AdaMerOs-Butterflies of Turkey
The Butterflies Monitoring & Photography Society of Turkey
The Butterflies Monitoring & Photography Society in Turkey
Users' Articles
Observation Reports
Species Identification
AdaMerOs Forum
popular species    
popular users    
popular photos    
popular provinces    
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Password
Password Reminder  |  Remember Me
  
TR | EN
 Homepage
 Photo Gallery
 Konukçu
 Habitat
 Forum
 Identification
 Observation
 Users' Articles
 Photo Search
 Species of Butterflies
 Provincial Biodiversity
 News & Announcements
 Kelebek Ansiklopedisi
 Kelebek Anatomisi
 Kelebek Fotoğrafçılığı
 Kelebek Gözlemciliği
 Kültür ve Sanat
 AdaMerOs Hakkında
 Society Members
 New Members
 Related Links
 Communication
 
 AdaMerOs Herptile Turkey
 
ZIPZIPLAR (HESPERIIDAE) HESPERIIDAE MAVİLER, İNCEÇİZGİLİLER VE BAKIRLAR / ZARİF KANATLILAR (LYCAENIDAE) LYCAENIDAE FIRÇA AYAKLILAR, ALACA KELEBEKLER (NYMPHALIDAE) NYMPHALIDAE KIRLANGIÇKUYRUKLAR VE APOLLOLAR (PAPILIONIDAE) PAPILIONIDAE BEYAZLAR, SARILAR VE SÜLFÜRLER (PIERIDAE) PIERIDAE MADENİ LEKELİLER (RIODINIDAE) RIODINIDAE
        AdaMerOs Hakkında
Sistematik Taksonomi ve Tür Belirleme

AdaMerOs'ta kelebek türleri ile ilgili sistematik yapının oluşturulmasında dünyanın en büyük ve önde gelen araştırma ağlarından biri olan Finlandiya Eğitim ve Araştırma Ağı (FUNET) servislerine başvurulmuştur.  Kelebeklerle ilgili sistematik veritabanına Ditrysia bölümünden ulaşılabilir.

Sistematik bilgi ile ilgili diğer önemli bir kaynak  Tree of Life Web Project (TOLWEB)'in Lepidoptera bölümündeki bilgilerdir. Tree of Life (Yaşam Ağacı) Projesi'nden ayrıca kelebekler hakkında tanıtıcı bilgi, özellikleri ve İngilizce'deki adları konusunda yararlanılmaktadır.

Kelebek türleri ve ailelerinin Türkçe adlarının belirlenmesinde ise birörneklik sağlamak amacıyla Kelebek-Türk sitesinden yararlanılmıştır. Yine, değerli hocamız Sn. Olcay Yeğin'in Türkiye'nin Kelebekleri ve Güveleri adlı titizlikle hazırlanmış ve değerli bilgileri sunan çalışmaları önemli başvuru kaynaklarımız arasında yer almaktadır. Sn Özgür Koçak'ın doğa ananın kucağındaki yaşamı güzel fotoğraflar ve değerli bilgilerle sunan OzgurDoga.Net sitesi bizim için bir başka yol gösterici durumda olmuş ve olmaktadır. 

Bunların yanında AdaMerOs Portalı'nın Bağlantılar bölümünden izleyebileceğiniz diğer bilgi kaynaklarına da zaman zaman başvurulmaktadır.

Copyright © 2012 AdaMerOs - Butterflies of Turkey, All rights reserved.
The legal responsibility and ownership of the photos published at this site is managed by their contributors.
Without getting a written permission for using the materials, texts and/or photos published at this site is prohibited under Act# 5846 of Republic of Turkey.