AdaMerOs-Kelebek Türkiye
Türkiye Kelebek Gözlemcileri & Fotoğrafçıları Topluluğu
The Butterflies Monitoring & Photography Society in Turkey
YazıYorum
GözlüYorum
TanıYorum
Konuşuyorum
"EN" TÜRLER    
"EN" ÜYELER    
"EN" FOTOĞRAFLAR    
"EN" İLLER    
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Mail Gönder
Ara
Email
Şifre
Şifremi Unuttum  |  Beni Hatırla
  
TR | EN
  Ana Sayfa
  Fotoğraf Galerisi
 Konukçu
 Habitat
  Forum
  TanıYorum
  GözlüYorum
  YazıYorum
  Fotoğraf Arama
 KELEBEK TÜRLERİ
 İL PORTFOLYOLARI
  Etkinlikler ve Duyurular
 Kelebek Ansiklopedisi
 Kelebek Anatomisi
 Kelebek Fotoğrafçılığı
 Kelebek Gözlemciliği
 Kültür ve Sanat
 AdaMerOs Hakkında
  Topluluk Üyeleri
  Üyelik Başvurusu
  Bağlantılar
  İletişim
 
  AdaMerOs Herptil
 
ZIPZIPLAR (HESPERIIDAE) HESPERIIDAE MAVİLER, İNCEÇİZGİLİLER VE BAKIRLAR / ZARİF KANATLILAR (LYCAENIDAE) LYCAENIDAE FIRÇA AYAKLILAR, ALACA KELEBEKLER (NYMPHALIDAE) NYMPHALIDAE KIRLANGIÇKUYRUKLAR VE APOLLOLAR (PAPILIONIDAE) PAPILIONIDAE BEYAZLAR, SARILAR VE SÜLFÜRLER (PIERIDAE) PIERIDAE MADENİ LEKELİLER (RIODINIDAE) RIODINIDAE
        AdaMerOs Hakkında
Sistematik Taksonomi ve Tür Belirleme

AdaMerOs'ta kelebek türleri ile ilgili sistematik yapının oluşturulmasında dünyanın en büyük ve önde gelen araştırma ağlarından biri olan Finlandiya Eğitim ve Araştırma Ağı (FUNET) servislerine başvurulmuştur.  Kelebeklerle ilgili sistematik veritabanına Ditrysia bölümünden ulaşılabilir.

Sistematik bilgi ile ilgili diğer önemli bir kaynak  Tree of Life Web Project (TOLWEB)'in Lepidoptera bölümündeki bilgilerdir. Tree of Life (Yaşam Ağacı) Projesi'nden ayrıca kelebekler hakkında tanıtıcı bilgi, özellikleri ve İngilizce'deki adları konusunda yararlanılmaktadır.

Kelebek türleri ve ailelerinin Türkçe adlarının belirlenmesinde ise birörneklik sağlamak amacıyla Kelebek-Türk sitesinden yararlanılmıştır. Yine, değerli hocamız Sn. Olcay Yeğin'in Türkiye'nin Kelebekleri ve Güveleri adlı titizlikle hazırlanmış ve değerli bilgileri sunan çalışmaları önemli başvuru kaynaklarımız arasında yer almaktadır. Sn Özgür Koçak'ın doğa ananın kucağındaki yaşamı güzel fotoğraflar ve değerli bilgilerle sunan OzgurDoga.Net sitesi bizim için bir başka yol gösterici durumda olmuş ve olmaktadır. 

Bunların yanında AdaMerOs Portalı'nın Bağlantılar bölümünden izleyebileceğiniz diğer bilgi kaynaklarına da zaman zaman başvurulmaktadır.

Copyright © 2011 AdaMerOs Kelebek Türkiye, her hakkı saklıdır.
Bu sitede yayınlanan fotoğrafların ve yazıların hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir.
Fotoğraflar, yazılar ve diğer içeriğin izin alınmadan herhangi bir ortam ve biçimde kullanılması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.